Aksa Camii Kubbe Kaplama Sistemleri
Camii Çini Uygulamaları

Çini üzerinde yer alan süsleme desen olarak sonsuzluğa uzanan bir süreklilik kazanır.

Aksa Camii Kubbe Kaplama çinilerde ürün kalitesinin temel taşları arasında, renk ve desenlerin algılanabilmesi, yüzeyde kusur olmaması, uygulandığı mekanda performansını uzun süre devam ettirebilmesi, çok kolay temizlenebilir olması, ve kir tutmaması, estetik anlamda kusursuz olması, neşeli ve enerjik mekanlar yaratması gibi unsurlar yer alır.

NEDEN ÇİNİ?

* Çini süsleme sanatı ile renk unsuru çok renkli olarak mimari ifadeye katılan bir boyuttur.
* Kalıcılık: 1250°C dolaylarında bir ısıda fırınlarda pişirilen çini levhalar, çiniyi süslemenin en kalıcı unsuru haline getirmiştir.
* Çini üzerinde yer alan süsleme desen olarak sonsuzluğa uzanan bir süreklilik kazanır
* Alt bünyede mevcut olan quartz gibi hammadelerin dağılımı sayesinde sesi absorbe eder
* Sır tabakasındaki yansıtıcı özelliği sayesinde ses dalgalarının homojen dağılımını sağlar.
* Bileşiminde kullanılan malzemeler ile ısı yalıtımını sağlar, kullanılan mekanlarda yazın serin, kışın ılık tutup nefes almasını sağlar.
* Sır tabakasındaki parlaklık, ışığı bir miktar absorbe ederek sır altındaki renklerin canlı ve parlak görünmesine ve ışığın doğru yansımasını sağlarken kullanılan alanlarda olduğunda geniş, yüksek ve ferah gösterir.
* Bu nedenle yüzeyinde su tutmaz, bakteri oluşturmaz küf oluşumunu engeller.
* Çinilerde kullanılan boyaların bileşimleri yüzyıllar boyu canlılığını korumak üzere orjinaline en uygun şekilde formüle edilerek yarı kıymetli taşların renklerini yansıtmaktadır.